alcatel Pixi 4 (6)
2.9/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2580 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The alcatel Pixi 4 (6) is a smartphone announced 2016. Key specs include a 6.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2580 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the alcatel Pixi 4 (6) at 2.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (optional) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, January |
| Status | Available. Released 2016, June |
BODY | |
| Dimensions | 165 x 83.8 x 8.3 mm (6.50 x 3.30 x 0.33 in) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~71.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass (optional) |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2580 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Silver, Red, Green, Purple |
| Price | 110 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pixi 4 (6) released?
The alcatel Pixi 4 (6) was announced 2016, January.
What is the alcatel Pixi 4 (6)'s display size?
The alcatel Pixi 4 (6) has a 6.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Pixi 4 (6) have?
The alcatel Pixi 4 (6) is available with 1 GB or 5 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Pixi 4 (6) have?
The alcatel Pixi 4 (6) is available with 8GB / 1GB / 16GB / 5GB of internal storage.
What camera does the alcatel Pixi 4 (6) have?
The alcatel Pixi 4 (6) features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the alcatel Pixi 4 (6) battery capacity?
The alcatel Pixi 4 (6) has a 2580 mAh battery.
Does the alcatel Pixi 4 (6) support 5G?
No, the alcatel Pixi 4 (6) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel Pixi 4 (6) run?
The alcatel Pixi 4 (6) runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pixi 4 (6)?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pixi 4 (6) at 2.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.