| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2013, September |
| Status | Available. Released 2013, December |
| Dimensions | 131.5 x 67.9 x 11.5 mm (5.18 x 2.67 x 0.45 in) |
| Weight | 157 g (5.54 oz) |
| SIM | Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB/512MB RAM |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1800 mAh battery |
| Colors | White |
| Price | 110 USD |