Alcatel U5 HD
7.4/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2200 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Alcatel U5 HD is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.1 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2200 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Alcatel U5 HD at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
7.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, August |
| Status | Available. Released 2017, August |
BODY | |
| Dimensions | 141.8 x 71.4 x 9 mm (5.58 x 2.81 x 0.35 in) |
| Weight | 129 g (4.55 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About $100 |
● Questions about this phone
When was the Alcatel U5 HD released?
The Alcatel U5 HD was announced 2017, August.
What is the Alcatel U5 HD's display size?
The Alcatel U5 HD has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Alcatel U5 HD have?
The Alcatel U5 HD comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Alcatel U5 HD have?
The Alcatel U5 HD is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Alcatel U5 HD have?
The Alcatel U5 HD features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Alcatel U5 HD battery capacity?
The Alcatel U5 HD has a 2200 mAh battery.
Does the Alcatel U5 HD support 5G?
No, the Alcatel U5 HD does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Alcatel U5 HD run?
The Alcatel U5 HD runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Alcatel U5 HD?
AppsApk's editorial team rates the Alcatel U5 HD at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.