alcatel Flash Plus
3.0/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The alcatel Flash Plus is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the alcatel Flash Plus at 3.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
2.0
camera
4.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, May |
| Status | Available. Released 2015, May |
BODY | |
| Dimensions | 152.3 x 76.4 x 8 mm (6.00 x 3.01 x 0.31 in) |
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6752M |
| CPU | Octa-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, AF |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Slate/Gold |
| Price | 143 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Flash Plus released?
The alcatel Flash Plus was announced 2015, May.
What is the alcatel Flash Plus's display size?
The alcatel Flash Plus has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Flash Plus have?
The alcatel Flash Plus comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Flash Plus have?
The alcatel Flash Plus is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the alcatel Flash Plus have?
The alcatel Flash Plus features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the alcatel Flash Plus battery capacity?
The alcatel Flash Plus has a 3500 mAh battery.
Does the alcatel Flash Plus support 5G?
No, the alcatel Flash Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel Flash Plus run?
The alcatel Flash Plus runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Flash Plus?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Flash Plus at 3.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.