| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - 6034R , LTE band 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 17(700) - 6034Y ,LTE band 1(2100), 7(2600), 8(900) - 6034M |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
| Announced | 2013, August |
| Status | Available. Released 2013, December |
| Dimensions | 133.5 x 66.8 x 7.4 mm (5.26 x 2.63 x 0.29 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass, oleophobic coating |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6577 (40 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB/1GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 1.3 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2000 mAh battery |
| Colors | Slate, Fresh Rose, Cherry Red |
| Models | 6034R, 6034Y, 6034M |
| Price | 175 USD |