alcatel Pop 2 (5) Premium
2.7/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The alcatel Pop 2 (5) Premium is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the alcatel Pop 2 (5) Premium at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - 7044Y , LTE band 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 7(2600), 28(700) - 7044A |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2015, May |
BODY | |
| Dimensions | 141 x 71.5 x 8.9 mm (5.55 x 2.81 x 0.35 in) |
| Weight | 151 g (5.33 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.4% screen-to-body ratio) |
| Protection | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| NFC | Yes (7044Y) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity/ compass (7044Y) |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Volcano Black, Full White |
| Price | N.A |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pop 2 (5) Premium released?
The alcatel Pop 2 (5) Premium was announced 2014, September.
What is the alcatel Pop 2 (5) Premium's display size?
The alcatel Pop 2 (5) Premium has a 5.0 inches display.
How much RAM does the alcatel Pop 2 (5) Premium have?
The alcatel Pop 2 (5) Premium comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Pop 2 (5) Premium have?
The alcatel Pop 2 (5) Premium is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel Pop 2 (5) Premium have?
The alcatel Pop 2 (5) Premium features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the alcatel Pop 2 (5) Premium battery capacity?
The alcatel Pop 2 (5) Premium has a 2500 mAh battery.
Does the alcatel Pop 2 (5) Premium support 5G?
No, the alcatel Pop 2 (5) Premium does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel Pop 2 (5) Premium run?
The alcatel Pop 2 (5) Premium runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pop 2 (5) Premium?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pop 2 (5) Premium at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.