| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat9 450/50 Mbps |
| Announced | 2018, December |
| Status | Available. Released 2018, December |
| Dimensions | 154.5 x 75.5 x 7.7 mm (6.08 x 2.97 x 0.30 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 96.9 cm2 (~83.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2246 pixels, 18.7:9 ratio (~402 ppi density) |
| OS | Android 8.1 (Oreo); ZUI 10 |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Dual |
12 MP, f/1.8, 1/2.9", 1.25µm, PDAF 20 MP, f/2.6, 2x optical zoom |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Dual |
20 MP, f/2.0, 1/2.8", 1.0µm 8 MP |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Sensors | Infrared face recognition, fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 2A/9V 18W |
| Colors | Black, Gold, Blue |
| Models | L58091 |
| Price | 220 USD |