Lenovo S660
5.9/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.7 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Lenovo S660 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Lenovo S660 at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , GSM 850 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, June |
BODY | |
| Dimensions | 137 x 68.8 x 10 mm (5.39 x 2.71 x 0.39 in) |
| Weight | 151 g (5.33 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~64.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~234 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6582M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Titanium |
| Models | S660 |
| Price | 187 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo S660 released?
The Lenovo S660 was announced 2014, February.
What is the Lenovo S660's display size?
The Lenovo S660 has a 4.7 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo S660 have?
The Lenovo S660 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo S660 have?
The Lenovo S660 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Lenovo S660 have?
The Lenovo S660 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo S660 battery capacity?
The Lenovo S660 has a 3000 mAh battery.
Does the Lenovo S660 support 5G?
No, the Lenovo S660 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo S660 run?
The Lenovo S660 runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo S660?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo S660 at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.