Lenovo S930
4.3/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display6.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Lenovo S930 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 6.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Lenovo S930 at 4.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, December. Released 2013, December |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 170 x 86.5 x 8.7 mm (6.69 x 3.41 x 0.34 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~67.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.6 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Digital Plus sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver |
| Price | About 241 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo S930 released?
The Lenovo S930 was announced 2013, December. Released 2013, December.
What is the Lenovo S930's display size?
The Lenovo S930 has a 6.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo S930 have?
The Lenovo S930 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo S930 have?
The Lenovo S930 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Lenovo S930 have?
The Lenovo S930 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo S930 battery capacity?
The Lenovo S930 has a 3000 mAh battery.
Does the Lenovo S930 support 5G?
No, the Lenovo S930 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo S930 run?
The Lenovo S930 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo S930?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo S930 at 4.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.