Lenovo C2
6.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2750 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Lenovo C2 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2750 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Lenovo C2 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, July |
| Status | Available. Released 2016, July |
BODY | |
| Dimensions | 143 x 71.4 x 8.6 mm (5.63 x 2.81 x 0.34 in) |
| Weight | 139 g (4.90 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6735P (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, 1/4", AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2750 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | K10a40 |
| Price | 220 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo C2 released?
The Lenovo C2 was announced 2016, July.
What is the Lenovo C2's display size?
The Lenovo C2 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo C2 have?
The Lenovo C2 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo C2 have?
The Lenovo C2 is available with 8GB / 1GB / 16GB of internal storage.
What camera does the Lenovo C2 have?
The Lenovo C2 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo C2 battery capacity?
The Lenovo C2 has a 2750 mAh battery.
Does the Lenovo C2 support 5G?
No, the Lenovo C2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo C2 run?
The Lenovo C2 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo C2?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo C2 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN