| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - 6010 , GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 - 6010D |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Announced | 2013, February |
| Status | Available. Released 2013, March |
| Dimensions | 117.9 x 60.8 x 9.7 mm (4.64 x 2.39 x 0.38 in) |
| Weight | 119.5 (4.20 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~63.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass, Oleophobic coating |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6577 (40 nm) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB (2.4GB user available), 512MB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Colors | Black, White, Pink |
| Models | 6010D |
| Price | 241 USD |