alcatel Pixi 3 (7) 3G
6.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display7.0 inches · 600×1024
- Camera2 MP
- Memory4 GB
- Battery2820 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The alcatel Pixi 3 (7) 3G is a tablet announced 2015. Key specs include a 7.0 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 2 MP main camera, a 2820 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the alcatel Pixi 3 (7) 3G at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, May |
BODY | |
| Dimensions | 189 x 111 x 9.1 mm (7.44 x 4.37 x 0.36 in) |
| Weight | 260 g (9.17 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~65.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT8312 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2820 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Yellow, Blue, Red, Pink |
| Price | About 109 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pixi 3 (7) 3G released?
The alcatel Pixi 3 (7) 3G was announced 2015, March.
What is the alcatel Pixi 3 (7) 3G's display size?
The alcatel Pixi 3 (7) 3G has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much storage does the alcatel Pixi 3 (7) 3G have?
The alcatel Pixi 3 (7) 3G is available with 4GB of internal storage.
What camera does the alcatel Pixi 3 (7) 3G have?
The alcatel Pixi 3 (7) 3G features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the alcatel Pixi 3 (7) 3G battery capacity?
The alcatel Pixi 3 (7) 3G has a 2820 mAh battery.
Does the alcatel Pixi 3 (7) 3G support 5G?
No, the alcatel Pixi 3 (7) 3G does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel Pixi 3 (7) 3G run?
The alcatel Pixi 3 (7) 3G runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pixi 3 (7) 3G?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pixi 3 (7) 3G at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.