alcatel Idol 2 S
2.3/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2150 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The alcatel Idol 2 S is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 2150 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the alcatel Idol 2 S at 2.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
2.0
camera
3.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - 6050Y , LTE band 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 7(2600), 17(700) - 6050A, LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 19(800), 20(800) - 6050F |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, June |
BODY | |
| Dimensions | 136.5 x 69.7 x 7.5 mm (5.37 x 2.74 x 0.30 in) |
| Weight | 126 g (4.44 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 4.4 (KitKat) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB/1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2150 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Slate, Chocolate, White |
| Price | 308 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Idol 2 S released?
The alcatel Idol 2 S was announced 2014, February.
What is the alcatel Idol 2 S's display size?
The alcatel Idol 2 S has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Idol 2 S have?
The alcatel Idol 2 S comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Idol 2 S have?
The alcatel Idol 2 S is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel Idol 2 S have?
The alcatel Idol 2 S features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the alcatel Idol 2 S battery capacity?
The alcatel Idol 2 S has a 2150 mAh battery.
Does the alcatel Idol 2 S support 5G?
No, the alcatel Idol 2 S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel Idol 2 S run?
The alcatel Idol 2 S runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Idol 2 S?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Idol 2 S at 2.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.