| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Announced | 2013, January |
| Status | Available. Released 2013, April |
| Dimensions | 134.4 x 68.5 x 6.5 mm (5.29 x 2.70 x 0.26 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.65 inches, 59.6 cm2 (~64.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~316 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6577 (40 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531T |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB/1GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 1.3 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No, included adaptor for 3.5mm |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 1800 mAh battery |
| Colors | Black, Red, Yellow, Green, Turquoise |
| Price | 296 USD |