alcatel Fire C 2G
2.7/ 10
Announced 2014Available
- NetworkGSM
- Display3.5 inches · 320×480
- Camera1.3 MP
- Memory—
- Battery1000 mAh
- OSFirefox OS 1.3
Sponsored
The alcatel Fire C 2G is a smartphone announced 2014. Key specs include a 3.5 inches display, a 1.0 GHz chipset, a 1.3 MP main camera, and a 1000 mAh battery. AppsApk rates the alcatel Fire C 2G at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, October |
| Status | Available. Released 2014, October |
BODY | |
| Dimensions | 112.2 x 62 x 12 mm (4.42 x 2.44 x 0.47 in) |
| Weight | 93 g (3.28 oz) |
| SIM | Dual SIM (dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~52.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Firefox OS 1.3 |
| Chipset | Spreadtrum 6821 |
| CPU | 1.0 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 256MB ROM, 128MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 320p |
| Single | 1.3 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA, optional/operator dependent |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Bluish Black, Dark Chocolate |
| Models | 4020D |
| Price | 33 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Fire C 2G released?
The alcatel Fire C 2G was announced 2014, October.
What is the alcatel Fire C 2G's display size?
The alcatel Fire C 2G has a 3.5 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
What camera does the alcatel Fire C 2G have?
The alcatel Fire C 2G features a 1.3 MP main camera. Specifications: 1.3 MP.
What is the alcatel Fire C 2G battery capacity?
The alcatel Fire C 2G has a 1000 mAh battery.
Does the alcatel Fire C 2G support 5G?
No, the alcatel Fire C 2G does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What operating system does the alcatel Fire C 2G run?
The alcatel Fire C 2G runs Firefox OS 1.3.
What is AppsApk's rating for the alcatel Fire C 2G?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Fire C 2G at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.