alcatel Idol Mini
2.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1700 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The alcatel Idol Mini is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.3 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 1700 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the alcatel Idol Mini at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 - 6012A/6012E , HSDPA 900 / 2100 - 6012D/6012X , HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 - 6012W |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, August |
| Status | Available. Released 2013, December |
BODY | |
| Dimensions | 127.1 x 62 x 7.9 mm (5.00 x 2.44 x 0.31 in) |
| Weight | 96 g (3.39 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~64.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~228 ppi density) |
| Protection | Oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6572 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) - single-SIM model |
| Internal | 4GB 512MB RAM (SS), 8GB 512MB RAM (DS) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | Yes |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 1700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Cranberry Pink, Silver, Slate |
| Models | 6012D, 6012E, 6012X, 6012A, 6012W |
| Price | 142 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Idol Mini released?
The alcatel Idol Mini was announced 2013, August.
What is the alcatel Idol Mini's display size?
The alcatel Idol Mini has a 4.3 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much storage does the alcatel Idol Mini have?
The alcatel Idol Mini is available with 4GB / 8GB of internal storage.
What camera does the alcatel Idol Mini have?
The alcatel Idol Mini features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the alcatel Idol Mini battery capacity?
The alcatel Idol Mini has a 1700 mAh battery.
Does the alcatel Idol Mini support 5G?
No, the alcatel Idol Mini does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel Idol Mini run?
The alcatel Idol Mini runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Idol Mini?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Idol Mini at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN