alcatel Pixi 3 (7) LTE
6.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display7.0 inches · 600×1024
- Camera2 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2820 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The alcatel Pixi 3 (7) LTE is a tablet announced 2015. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 chipset, a 2 MP main camera, a 2820 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the alcatel Pixi 3 (7) LTE at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, August |
BODY | |
| Dimensions | 191 x 109 x 9.2 mm (7.52 x 4.29 x 0.36 in) |
| Weight | 260 g (9.17 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2820 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Yellow, Blue, Red, Pink |
| Price | About 142 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pixi 3 (7) LTE released?
The alcatel Pixi 3 (7) LTE was announced 2015, March.
What is the alcatel Pixi 3 (7) LTE's display size?
The alcatel Pixi 3 (7) LTE has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Pixi 3 (7) LTE have?
The alcatel Pixi 3 (7) LTE comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Pixi 3 (7) LTE have?
The alcatel Pixi 3 (7) LTE is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel Pixi 3 (7) LTE have?
The alcatel Pixi 3 (7) LTE features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the alcatel Pixi 3 (7) LTE battery capacity?
The alcatel Pixi 3 (7) LTE has a 2820 mAh battery.
Does the alcatel Pixi 3 (7) LTE support 5G?
No, the alcatel Pixi 3 (7) LTE does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel Pixi 3 (7) LTE run?
The alcatel Pixi 3 (7) LTE runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pixi 3 (7) LTE?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pixi 3 (7) LTE at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.