| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Announced | 2013, January |
| Status | Available. Released 2013, February |
| Dimensions | 115 x 62.3 x 12.2 mm (4.53 x 2.45 x 0.48 in) |
| Weight | 118 g (4.16 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~50.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Chipset | Mediatek |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 512MB/256MB RAM |
| Single | 2 MP, EU, or 3.2 MP, Americas |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot4.0, A2DP |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
| Colors | Bluish Black, Pure White, Flash Red, Hot Pink, Turquoise, Apple Green, Tangerine |
| Price | 109 USD |