alcatel One Touch Scribe HD-LTE
2.0/ 10
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The alcatel One Touch Scribe HD-LTE is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the alcatel One Touch Scribe HD-LTE at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1700 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, January |
| Status | Available. Released 2013, October |
BODY | |
| Dimensions | 144 x 75 x 8.7 mm (5.67 x 2.95 x 0.34 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~63.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6589 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Reddish Black |
| Price | 384 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel One Touch Scribe HD-LTE released?
The alcatel One Touch Scribe HD-LTE was announced 2013, January.
What is the alcatel One Touch Scribe HD-LTE's display size?
The alcatel One Touch Scribe HD-LTE has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel One Touch Scribe HD-LTE have?
The alcatel One Touch Scribe HD-LTE comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel One Touch Scribe HD-LTE have?
The alcatel One Touch Scribe HD-LTE is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel One Touch Scribe HD-LTE have?
The alcatel One Touch Scribe HD-LTE features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the alcatel One Touch Scribe HD-LTE battery capacity?
The alcatel One Touch Scribe HD-LTE has a 2500 mAh battery.
Does the alcatel One Touch Scribe HD-LTE support 5G?
No, the alcatel One Touch Scribe HD-LTE does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel One Touch Scribe HD-LTE run?
The alcatel One Touch Scribe HD-LTE runs Android 4.1 (full: Android 4.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the alcatel One Touch Scribe HD-LTE?
AppsApk's editorial team rates the alcatel One Touch Scribe HD-LTE at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.