alcatel Evolve 2
2.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1400 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The alcatel Evolve 2 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.3 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 1400 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the alcatel Evolve 2 at 2.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, October |
| Status | Available. Released 2014, October |
BODY | |
| Dimensions | 121.6 x 64.5 x 11.7 mm (4.79 x 2.54 x 0.46 in) |
| Weight | 121.1 g (4.27 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB/512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 66 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Evolve 2 released?
The alcatel Evolve 2 was announced 2014, October.
What is the alcatel Evolve 2's display size?
The alcatel Evolve 2 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the alcatel Evolve 2 have?
The alcatel Evolve 2 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the alcatel Evolve 2 have?
The alcatel Evolve 2 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the alcatel Evolve 2 battery capacity?
The alcatel Evolve 2 has a 1400 mAh battery.
Does the alcatel Evolve 2 support 5G?
No, the alcatel Evolve 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel Evolve 2 run?
The alcatel Evolve 2 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Evolve 2?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Evolve 2 at 2.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN