alcatel One Touch Scribe HD
2.0/ 10
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The alcatel One Touch Scribe HD is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the alcatel One Touch Scribe HD at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, January |
| Status | Available. Released 2013, October |
BODY | |
| Dimensions | 144 x 75 x 8.5 mm (5.67 x 2.95 x 0.33 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~63.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6589 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB/1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | Yes |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Pure White, Black, Flash Red, Flash Yellow |
| Price | 241 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel One Touch Scribe HD released?
The alcatel One Touch Scribe HD was announced 2013, January.
What is the alcatel One Touch Scribe HD's display size?
The alcatel One Touch Scribe HD has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel One Touch Scribe HD have?
The alcatel One Touch Scribe HD comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel One Touch Scribe HD have?
The alcatel One Touch Scribe HD is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel One Touch Scribe HD have?
The alcatel One Touch Scribe HD features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the alcatel One Touch Scribe HD battery capacity?
The alcatel One Touch Scribe HD has a 2500 mAh battery.
Does the alcatel One Touch Scribe HD support 5G?
No, the alcatel One Touch Scribe HD does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel One Touch Scribe HD run?
The alcatel One Touch Scribe HD runs Android 4.1 (full: Android 4.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the alcatel One Touch Scribe HD?
AppsApk's editorial team rates the alcatel One Touch Scribe HD at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.