| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - OT-5035D (SIM 1 & SIM 2) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Announced | 2013, January |
| Status | Available. Released 2013, May |
| Dimensions | 131 x 68 x 10.9 mm/ 11.3mm (NFC) |
| Weight | 139 g (4.90 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass, oleophobic coating |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6577 (40 nm) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB (1GB user available), 512MB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | Yes (OT-5035Y model only) |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1800 mAh battery |
| Colors | Black, Aubergine, Cherry Red, Ocean Blue, Slate, Hot Pink, Tangerine, Turquoise, Apple Green, Pure White |
| Price | 164 USD |