alcatel Pixi 7
6.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display7.0 inches · 540×960
- CameraVGA
- Memory1 GB RAM
- Battery2840 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The alcatel Pixi 7 is a tablet announced 2014. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 2840 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the alcatel Pixi 7 at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, July |
BODY | |
| Dimensions | 9.9 mm thickness |
| Weight | 285 g (10.05 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Size | 7.0 inches, 135.1 cm2 |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~157 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT8117 |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM (EMEA), 4GB 1GB RAM (LATAM) |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | VGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2840 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Bluish Black, Gun Gray/ Color Skins |
| Price | About 88 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pixi 7 released?
The alcatel Pixi 7 was announced 2014, February.
What is the alcatel Pixi 7's display size?
The alcatel Pixi 7 has a 7.0 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Pixi 7 have?
The alcatel Pixi 7 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Pixi 7 have?
The alcatel Pixi 7 is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What is the alcatel Pixi 7 battery capacity?
The alcatel Pixi 7 has a 2840 mAh battery.
Does the alcatel Pixi 7 support 5G?
No, the alcatel Pixi 7 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the alcatel Pixi 7 run?
The alcatel Pixi 7 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pixi 7?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pixi 7 at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.