alcatel Idol 4s Windows
8.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera21 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSMicrosoft Windows 10
Sponsored
The alcatel Idol 4s Windows is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) chipset, a 21 MP main camera, and a 3000 mAh battery. AppsApk rates the alcatel Idol 4s Windows at 8.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 12(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, Q3 |
| Status | Available. Released 2016, Q3 |
BODY | |
| Dimensions | 153.9 x 75.4 x 7 mm (6.06 x 2.97 x 0.28 in) |
| Weight | 152 g (5.36 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows 10 |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps |
| Single | 21 MP, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Halo Gold |
| Price | 220 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Idol 4s Windows released?
The alcatel Idol 4s Windows was announced 2016, Q3.
What is the alcatel Idol 4s Windows's display size?
The alcatel Idol 4s Windows has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Idol 4s Windows have?
The alcatel Idol 4s Windows comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Idol 4s Windows have?
The alcatel Idol 4s Windows is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the alcatel Idol 4s Windows have?
The alcatel Idol 4s Windows features a 21 MP main camera. Specifications: 21 MP.
What is the alcatel Idol 4s Windows battery capacity?
The alcatel Idol 4s Windows has a 3000 mAh battery.
Does the alcatel Idol 4s Windows support 5G?
No, the alcatel Idol 4s Windows does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel Idol 4s Windows run?
The alcatel Idol 4s Windows runs Microsoft Windows 10.
What is AppsApk's rating for the alcatel Idol 4s Windows?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Idol 4s Windows at 8.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN