| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2015, May |
| Status | Available. Released 2015, August |
| Dimensions | 142.8 x 71.8 x 9 mm (5.62 x 2.83 x 0.35 in) |
| Weight | 157 g (5.54 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6752 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760MP2 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Po 2300 mAh battery |
| Colors | Black, Pearl White, Silver |
| Price | 76 USD |