Lenovo Phab
6.7/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.98 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4250 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Lenovo Phab is a smartphone announced 2015. Key specs include a 6.98 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 4250 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Lenovo Phab at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, October |
BODY | |
| Dimensions | 186 x 97 x 8.9 mm (7.32 x 3.82 x 0.35 in) |
| Weight | 250 g (8.82 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.98 inches, 134.3 cm2 (~74.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~210 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4250 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Tuxedo Black, Polar White, Aqua Blue, Cherry Red |
| Models | PB1-750M |
| Price | 197 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Phab released?
The Lenovo Phab was announced 2015, September.
What is the Lenovo Phab's display size?
The Lenovo Phab has a 6.98 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Phab have?
The Lenovo Phab comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Phab have?
The Lenovo Phab is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Phab have?
The Lenovo Phab features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo Phab battery capacity?
The Lenovo Phab has a 4250 mAh battery.
Does the Lenovo Phab support 5G?
No, the Lenovo Phab does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Phab run?
The Lenovo Phab runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Phab?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Phab at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.