Lenovo A2010
6.0/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Lenovo A2010 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Lenovo A2010 at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
5.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, August |
| Status | Available. Released 2015, September |
BODY | |
| Dimensions | 131.5 x 66.5 x 9.9 mm (5.18 x 2.62 x 0.39 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6735M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Pearl White |
| Models | A2010-a |
| Price | 76 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A2010 released?
The Lenovo A2010 was announced 2015, August.
What is the Lenovo A2010's display size?
The Lenovo A2010 has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo A2010 have?
The Lenovo A2010 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo A2010 have?
The Lenovo A2010 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A2010 have?
The Lenovo A2010 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Lenovo A2010 battery capacity?
The Lenovo A2010 has a 2000 mAh battery.
Does the Lenovo A2010 support 5G?
No, the Lenovo A2010 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo A2010 run?
The Lenovo A2010 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A2010?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A2010 at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.