Lenovo S850
6.4/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory16 GB
- Battery—
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Lenovo S850 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 13 MP main camera, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Lenovo S850 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM / HSPA 2G bands GSM 900 / 1800 / 1900 , GSM 850 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, June |
BODY | |
| Dimensions | 141 x 71 x 8.2 mm (5.55 x 2.80 x 0.32 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1/GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
MISC | |
| Colors | Pink, White |
| Models | S850 |
| Price | 220 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo S850 released?
The Lenovo S850 was announced 2014, February.
What is the Lenovo S850's display size?
The Lenovo S850 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much storage does the Lenovo S850 have?
The Lenovo S850 is available with 16GB of internal storage.
What camera does the Lenovo S850 have?
The Lenovo S850 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
Does the Lenovo S850 support 5G?
No, the Lenovo S850 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo S850 run?
The Lenovo S850 runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo S850?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo S850 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.