| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 800 / 1800 / 2100 / 2600 - Lenovo Z90-7 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, June |
| Dimensions | 142 x 70 x 7.3 mm (5.59 x 2.76 x 0.29 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 5.0.2 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| Single | 16 MP, f/2.2, AF, OIS |
| Features | Triple-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2 |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual band, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
| Colors | Crimson, Pearl White, Graphite Grey |
| Models | Z90a40, Z90-7 |
| Price | 329 USD |