Lenovo Vibe Z2
6.4/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Lenovo Vibe Z2 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Lenovo Vibe Z2 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - SIM 1 & SIM 2 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800) - SIM 1 & SIM 2 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, October |
BODY | |
| Dimensions | 148.5 x 76.4 x 7.8 mm (5.85 x 3.01 x 0.31 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB /2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Gold, Titanium |
| Price | 473 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Vibe Z2 released?
The Lenovo Vibe Z2 was announced 2014, September.
What is the Lenovo Vibe Z2's display size?
The Lenovo Vibe Z2 has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Vibe Z2 have?
The Lenovo Vibe Z2 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Vibe Z2 have?
The Lenovo Vibe Z2 is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Vibe Z2 have?
The Lenovo Vibe Z2 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo Vibe Z2 battery capacity?
The Lenovo Vibe Z2 has a 3000 mAh battery.
Does the Lenovo Vibe Z2 support 5G?
No, the Lenovo Vibe Z2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Vibe Z2 run?
The Lenovo Vibe Z2 runs Android 4.4 (full: Android 4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Vibe Z2?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Vibe Z2 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.