Lenovo S90 Sisley
6.4/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Lenovo S90 Sisley is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Lenovo S90 Sisley at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - S90-a , HSDPA 900 / 1700 / 1900 / 2100 - S90-u |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 41(2500) - S90-u , LTE (unspecified) - S90-a |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, November |
| Status | Available. Released 2014, November |
BODY | |
| Dimensions | 146 x 71.7 x 6.9 mm (5.75 x 2.82 x 0.27 in) |
| Weight | 129 g (4.55 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1/3.2", 1.4µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP, AF |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White/silver, gray, pink, soft orange, blue |
| Models | S90-A |
| Price | 286 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo S90 Sisley released?
The Lenovo S90 Sisley was announced 2014, November.
What is the Lenovo S90 Sisley's display size?
The Lenovo S90 Sisley has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo S90 Sisley have?
The Lenovo S90 Sisley is available with 1 GB or 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo S90 Sisley have?
The Lenovo S90 Sisley is available with 16GB / 1GB / 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lenovo S90 Sisley have?
The Lenovo S90 Sisley features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo S90 Sisley battery capacity?
The Lenovo S90 Sisley has a 2300 mAh battery.
Does the Lenovo S90 Sisley support 5G?
No, the Lenovo S90 Sisley does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo S90 Sisley run?
The Lenovo S90 Sisley runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo S90 Sisley?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo S90 Sisley at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.