| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2014, May |
| Status | Available. Released 2014, May |
| Dimensions | 159 x 84 x 8.7 mm (6.26 x 3.31 x 0.34 in) |
| Weight | 171.5 g (6.07 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~74.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6592 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB/ 1GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | Yes |
| Single | 1.6 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
| Colors | Dark Gray |
| Price | 198 USD |