Lenovo Vibe X2 Pro
7.0/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.3 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2410 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Lenovo Vibe X2 Pro is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.3 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 2410 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Lenovo Vibe X2 Pro at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, April |
BODY | |
| Dimensions | 146.3 x 71 x 7 mm (5.76 x 2.80 x 0.28 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.3 inches, 77.4 cm2 (~74.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~416 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat); Vibe UI 2 |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP, AF |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass Air gestures |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2410 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Champagne Gold, Rock Pink, Electric Blue |
| Price | 363 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Vibe X2 Pro released?
The Lenovo Vibe X2 Pro was announced 2015, January.
What is the Lenovo Vibe X2 Pro's display size?
The Lenovo Vibe X2 Pro has a 5.3 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Vibe X2 Pro have?
The Lenovo Vibe X2 Pro comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Vibe X2 Pro have?
The Lenovo Vibe X2 Pro is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Vibe X2 Pro have?
The Lenovo Vibe X2 Pro features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo Vibe X2 Pro battery capacity?
The Lenovo Vibe X2 Pro has a 2410 mAh battery.
Does the Lenovo Vibe X2 Pro support 5G?
No, the Lenovo Vibe X2 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Vibe X2 Pro run?
The Lenovo Vibe X2 Pro runs Android 4.4 (full: Android 4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Vibe X2 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Vibe X2 Pro at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.