Lenovo A7-30 A3300
6.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkGSM
- Display7.0 inches · 600×1024
- Camera2 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Lenovo A7-30 A3300 is a tablet announced 2014. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 2 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Lenovo A7-30 A3300 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, April |
| Status | Available. Released 2014, May |
BODY | |
| Dimensions | 198 x 119.8 x 10.5 mm (7.80 x 4.72 x 0.41 in) |
| Weight | 327 g (11.53 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~58.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT8382M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver |
| Price | About 88 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A7-30 A3300 released?
The Lenovo A7-30 A3300 was announced 2014, April.
What is the Lenovo A7-30 A3300's display size?
The Lenovo A7-30 A3300 has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo A7-30 A3300 have?
The Lenovo A7-30 A3300 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo A7-30 A3300 have?
The Lenovo A7-30 A3300 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A7-30 A3300 have?
The Lenovo A7-30 A3300 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Lenovo A7-30 A3300 battery capacity?
The Lenovo A7-30 A3300 has a 3500 mAh battery.
Does the Lenovo A7-30 A3300 support 5G?
No, the Lenovo A7-30 A3300 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What operating system does the Lenovo A7-30 A3300 run?
The Lenovo A7-30 A3300 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A7-30 A3300?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A7-30 A3300 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.