Lenovo Golden Warrior S8
3.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkGSM
- Display5.3 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Lenovo Golden Warrior S8 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.3 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A7 chipset, a 13 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Lenovo Golden Warrior S8 at 3.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | TD-SCDMA |
| Speed | TD-SCDMA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, May |
| Status | Available. Released 2014, May |
BODY | |
| Dimensions | 146 x 76.7 x 7.9 mm (5.75 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight | 146 g (5.15 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.3 inches, 77.4 cm2 (~69.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~277 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6592M (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | Yes |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Golden |
| Price | 165 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Golden Warrior S8 released?
The Lenovo Golden Warrior S8 was announced 2014, May.
What is the Lenovo Golden Warrior S8's display size?
The Lenovo Golden Warrior S8 has a 5.3 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Golden Warrior S8 have?
The Lenovo Golden Warrior S8 is available with 1 GB or 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Golden Warrior S8 have?
The Lenovo Golden Warrior S8 is available with 8GB / 1GB / 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Golden Warrior S8 have?
The Lenovo Golden Warrior S8 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo Golden Warrior S8 battery capacity?
The Lenovo Golden Warrior S8 has a 2000 mAh battery.
Does the Lenovo Golden Warrior S8 support 5G?
No, the Lenovo Golden Warrior S8 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What operating system does the Lenovo Golden Warrior S8 run?
The Lenovo Golden Warrior S8 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Golden Warrior S8?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Golden Warrior S8 at 3.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.