| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - ЕМЕА |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2016, February |
| Status | Available. Released 2016, June |
| Dimensions | 155 x 79.6 x 7.4 mm (6.10 x 3.13 x 0.29 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| Build | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~72.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~258 ppi density) |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM, 16GB 2GB RAM (K520DY) |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
| Colors | Titan, White, Brown |
| Models | K520, F720L |
| Price | About 186 USD |