LG Zero
4.7/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2050 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The LG Zero is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 5 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2050 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the LG Zero at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
5.0
connectivity
4.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - H650E |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, October |
BODY | |
| Dimensions | 142 x 71.8 x 7.4 mm (5.59 x 2.83 x 0.29 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradаble to 6.0 (Marshmallow)" |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) - F620S microSD, up to 32 GB (dedicated slot) - H650E |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM (H650E), 16GB 2GB RAM (F620S) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, 1/3", AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2050 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Silver, Blue, Black |
| Models | H650, F620, F620L, F620K |
| Price | About 209 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Zero released?
The LG Zero was announced 2015, September.
What is the LG Zero's display size?
The LG Zero has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG Zero have?
The LG Zero is available with 5 GB or 2 GB of RAM.
How much storage does the LG Zero have?
The LG Zero is available with 16GB / 5GB / 2GB of internal storage.
What camera does the LG Zero have?
The LG Zero features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG Zero battery capacity?
The LG Zero has a 2050 mAh battery.
Does the LG Zero support 5G?
No, the LG Zero does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG Zero run?
The LG Zero runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop), upgradаble to 6.0 (Marshmallow)").
What is AppsApk's rating for the LG Zero?
AppsApk's editorial team rates the LG Zero at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.