LG F60
5.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG F60 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 2100 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG F60 at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 - D392 GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - D390N |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 - D390N HSDPA 850 / 900 / 2100 - D392 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) - D390N |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, October |
BODY | |
| Dimensions | 127.5 x 67.9 x 10.6 mm (5.02 x 2.67 x 0.42 in) |
| Weight | 129.6 g (4.55 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 57.6 cm2 (~66.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~207 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM, 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Models | D390n |
| Price | About 109 USD |
● Questions about this phone
When was the LG F60 released?
The LG F60 was announced 2014, September.
What is the LG F60's display size?
The LG F60 has a 4.5 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the LG F60 have?
The LG F60 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG F60 have?
The LG F60 is available with 4GB / 1GB / 8GB of internal storage.
What camera does the LG F60 have?
The LG F60 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the LG F60 battery capacity?
The LG F60 has a 2100 mAh battery.
Does the LG F60 support 5G?
No, the LG F60 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG F60 run?
The LG F60 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the LG F60?
AppsApk's editorial team rates the LG F60 at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN