LG G4c
4.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2540 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The LG G4c is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2/1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2540 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the LG G4c at 4.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
5.0
design
4.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, May |
| Status | Available. Released 2015, June |
BODY | |
| Dimensions | 139.7 x 69.8 x 10.2 mm (5.5 x 2.75 x 0.40 in) |
| Weight | 136 g (4.80 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~70.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0.2 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow); LG Optimus UX UI 4 |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2/1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2540 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Metallic Gray, Ceramic White, Shiny Gold |
| Models | H525, H525n |
| Price | About 164 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G4c released?
The LG G4c was announced 2015, May.
What is the LG G4c's display size?
The LG G4c has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG G4c have?
The LG G4c comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG G4c have?
The LG G4c is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG G4c have?
The LG G4c features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the LG G4c battery capacity?
The LG G4c has a 2540 mAh battery.
Does the LG G4c support 5G?
No, the LG G4c does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG G4c run?
The LG G4c runs Android 5.0 (full: Android 5.0.2 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the LG G4c?
AppsApk's editorial team rates the LG G4c at 4.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN