| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2014, May |
| Status | Available. Released 2014, May |
| Dimensions | 164 x 85.4 x 9 mm (6.46 x 3.36 x 0.35 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~70.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~184 ppi density) |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | LED flash |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2500 mAh battery |
| Colors | White |
| Models | A889 |
| Price | 132 USD |