Lenovo Vibe P1 Turbo
6.9/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4900 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Lenovo Vibe P1 Turbo is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 4900 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Lenovo Vibe P1 Turbo at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, February |
| Status | Available. Released 2016, February |
BODY | |
| Dimensions | 152.9 x 75.6 x 9.9 mm (6.02 x 2.98 x 0.39 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8939v2 Snapdragon 616 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.8 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4900 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Platinum, Graphite Grey, Gold |
| Models | P1a42 |
| Price | 285 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Vibe P1 Turbo released?
The Lenovo Vibe P1 Turbo was announced 2016, February.
What is the Lenovo Vibe P1 Turbo's display size?
The Lenovo Vibe P1 Turbo has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Vibe P1 Turbo have?
The Lenovo Vibe P1 Turbo comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Vibe P1 Turbo have?
The Lenovo Vibe P1 Turbo is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Vibe P1 Turbo have?
The Lenovo Vibe P1 Turbo features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo Vibe P1 Turbo battery capacity?
The Lenovo Vibe P1 Turbo has a 4900 mAh battery.
Does the Lenovo Vibe P1 Turbo support 5G?
No, the Lenovo Vibe P1 Turbo does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Vibe P1 Turbo run?
The Lenovo Vibe P1 Turbo runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Vibe P1 Turbo?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Vibe P1 Turbo at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.