Lenovo Vibe X3 c78
7.9/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Lenovo Vibe X3 c78 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3300 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Lenovo Vibe X3 c78 at 7.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, November |
| Status | Available. Released 2015, December |
BODY | |
| Dimensions | 153.6 x 76.5 x 9.2 mm (6.05 x 3.01 x 0.36 in) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6753 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Models | K51c78 |
| Price | 351 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Vibe X3 c78 released?
The Lenovo Vibe X3 c78 was announced 2015, November.
What is the Lenovo Vibe X3 c78's display size?
The Lenovo Vibe X3 c78 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Vibe X3 c78 have?
The Lenovo Vibe X3 c78 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Vibe X3 c78 have?
The Lenovo Vibe X3 c78 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Vibe X3 c78 have?
The Lenovo Vibe X3 c78 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo Vibe X3 c78 battery capacity?
The Lenovo Vibe X3 c78 has a 3300 mAh battery.
Does the Lenovo Vibe X3 c78 support 5G?
No, the Lenovo Vibe X3 c78 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Vibe X3 c78 run?
The Lenovo Vibe X3 c78 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Vibe X3 c78?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Vibe X3 c78 at 7.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.