Lenovo A1000
6.6/ 10
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Lenovo A1000 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Lenovo A1000 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, September |
BODY | |
| Dimensions | 124.5 x 64 x 10.6 mm (4.90 x 2.52 x 0.42 in) |
| Weight | 132 g (4.66 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Spreadtrum SC7731 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Onyx Black, Pearl White |
| Models | A1000 |
| Price | 65 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A1000 released?
The Lenovo A1000 was announced 2015, September.
What is the Lenovo A1000's display size?
The Lenovo A1000 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo A1000 have?
The Lenovo A1000 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo A1000 have?
The Lenovo A1000 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A1000 have?
The Lenovo A1000 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Lenovo A1000 battery capacity?
The Lenovo A1000 has a 2000 mAh battery.
Does the Lenovo A1000 support 5G?
No, the Lenovo A1000 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo A1000 run?
The Lenovo A1000 runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A1000?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A1000 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.