| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 . HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2014, April |
| Status | Available. Released 2014, April |
| Dimensions | 117 x 63.5 x 12.2 mm (4.61 x 2.5 x 0.48 in) |
| Weight | 121 g (4.27 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~61.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6572 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | 55 USD |