Lenovo S60
6.6/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2150 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Lenovo S60 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2150 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Lenovo S60 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, March |
BODY | |
| Dimensions | 143.3 x 72 x 7.7 mm (5.64 x 2.83 x 0.30 in) |
| Weight | 128 g (4.52 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2150 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Pearl White, Graphite Grey, Yellow |
| Models | S60-a, S60 |
| Price | 307 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo S60 released?
The Lenovo S60 was announced 2015, January.
What is the Lenovo S60's display size?
The Lenovo S60 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo S60 have?
The Lenovo S60 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo S60 have?
The Lenovo S60 is available with 8GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lenovo S60 have?
The Lenovo S60 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo S60 battery capacity?
The Lenovo S60 has a 2150 mAh battery.
Does the Lenovo S60 support 5G?
No, the Lenovo S60 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo S60 run?
The Lenovo S60 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo S60?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo S60 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.