Lenovo A3900
6.3/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Lenovo A3900 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, up to 4GB storage, a Octa-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Lenovo A3900 at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
7.0
camera
5.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, May |
| Status | Available. Released 2015, August |
BODY | |
| Dimensions | 142.8 x 71.8 x 9 mm (5.62 x 2.83 x 0.35 in) |
| Weight | 157 g (5.54 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6752 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Pearl White, Silver |
| Price | 76 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A3900 released?
The Lenovo A3900 was announced 2015, May.
What is the Lenovo A3900's display size?
The Lenovo A3900 has a 5.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much storage does the Lenovo A3900 have?
The Lenovo A3900 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A3900 have?
The Lenovo A3900 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Lenovo A3900 battery capacity?
The Lenovo A3900 has a 2300 mAh battery.
Does the Lenovo A3900 support 5G?
No, the Lenovo A3900 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo A3900 run?
The Lenovo A3900 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A3900?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A3900 at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.