Lenovo Tab V7
6.4/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.95 inches · 1080×2160
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery5180 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Lenovo Tab V7 is a tablet announced 2019. Key specs include a 6.95 inches display, 3 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 5180 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Lenovo Tab V7 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, April |
BODY | |
| Dimensions | 177.9 x 86.5 x 7.9 mm (7.00 x 3.41 x 0.31 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.95 inches, 122.5 cm2 (~79.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~350 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 5180 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | PB-6505M |
| Price | About 276 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Tab V7 released?
The Lenovo Tab V7 was announced 2019, February.
What is the Lenovo Tab V7's display size?
The Lenovo Tab V7 has a 6.95 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Tab V7 have?
The Lenovo Tab V7 is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Tab V7 have?
The Lenovo Tab V7 is available with 64GB / 3GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Tab V7 have?
The Lenovo Tab V7 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo Tab V7 battery capacity?
The Lenovo Tab V7 has a 5180 mAh battery.
Does the Lenovo Tab V7 support 5G?
No, the Lenovo Tab V7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Tab V7 run?
The Lenovo Tab V7 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Tab V7?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Tab V7 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.