| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2015, November |
| Status | Available. Released 2016, January |
| Dimensions | 152.5 x 76.4 x 9.3 mm (6.00 x 3.01 x 0.37 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6592M (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A7 |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
| Colors | Silver, Gold, Titan Black |
| Price | About 208 USD |