LG V50 ThinQ 5G
8.9/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- Network5G / LTE / HSPA
- Display6.4 inches · 1440×3120
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The LG V50 ThinQ 5G is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.4 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) chipset, a 12 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the LG V50 ThinQ 5G at 8.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
9.0
connectivity
9.0
display
9.0
design
9.0
camera
9.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM only) ,CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA , CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 40(2300), 41(2500), 46, 66(1700/2100), 71(600) - USA |
| 5G | 5G NSA / Sub6 / mmWave |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (6CA) Cat18 1200/75 Mbps; 5G (2+ Gbps DL) |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, May |
BODY | |
| Dimensions | 159.2 x 76.1 x 8.3 mm (6.27 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) , IP68 dust/water proof (up to 1.5m for 30 mins) , MIL-STD-810G compliant |
| Build | Front glass (Gorilla Glass 5), back glass (Gorilla Glass 6), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | P-OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 100.2 cm2 (~82.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio (~538 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 , |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); LG UX 8.0 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 12 MP, 27mm (standard), f/1.5, 1/2.6", 1.4µm, dual pixel PDAF, 3-axis OIS 12 MP, 52mm (telephoto), f/2.4, 1/3.4", 1.0µm, 2x optical zoom, PDAF, OIS 16 MP, 16mm (ultrawide), f/1.9, 1/3.1", 1.0µm, no AF";i |
SELFIE CAMERA | |
| Dual | 8 MP, 26mm (standard), f/1.9, 1/4", 1.12µm 5 MP, 21mm (wide), f/2.2, 1/5", 1.12µm"; |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio 24-bit/192kHz audio recording Active noise cancellation with dedicated mic DTS: X Surround Sound Tuned with Meridian Audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W: 50% in 36 min (Quick Charge 3.0) USB Power Delivery 2.0 Qi fast wireless charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | New Aurora Black |
| Models | LM-V500, LM-V500N, LM-V500EM, LM-V500XM, LM-V450PM |
| Price | About 1044 USD |
● Questions about this phone
When was the LG V50 ThinQ 5G released?
The LG V50 ThinQ 5G was announced 2019, February.
What is the LG V50 ThinQ 5G's display size?
The LG V50 ThinQ 5G has a 6.4 inches display with 1440 x 3120 pixels resolution.
How much RAM does the LG V50 ThinQ 5G have?
The LG V50 ThinQ 5G comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the LG V50 ThinQ 5G have?
The LG V50 ThinQ 5G is available with 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the LG V50 ThinQ 5G have?
The LG V50 ThinQ 5G features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the LG V50 ThinQ 5G battery capacity?
The LG V50 ThinQ 5G has a 4000 mAh battery.
Does the LG V50 ThinQ 5G support 5G?
Yes, the LG V50 ThinQ 5G supports 5G networks.
What operating system does the LG V50 ThinQ 5G run?
The LG V50 ThinQ 5G runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the LG V50 ThinQ 5G?
AppsApk's editorial team rates the LG V50 ThinQ 5G at 8.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.