LG G3
3.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1440×2560
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG G3 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.5 GHz Krait 400 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG G3 at 3.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
2.0
display
4.0
design
4.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - D855 HSDPA 850 / 1900 / 2100 - D850 HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 - D851 HSDPA 850 / 1900 / 2100 - D852 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 7(2600), 17(700) - D851 LTE 700 / 800 / 900 / 1800 / 2100 / 2300 / 2600 - D855 LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 17(700), 29(700) - D850 LTE 700 / 850 / 1900 / 1700 / 2600 - D852 LTE 700 / 1800 / 2100 / 2600 / TD2300 - Virgin Mobile |
| Speed | HSPA 42.2/21.1 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, May |
| Status | Available. Released 2014, June |
BODY | |
| Dimensions | 146.3 x 74.6 x 8.9 mm (5.76 x 2.94 x 0.35 in) |
| Weight | 149 g (5.26 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | True HD-IPS + LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 82.2 cm2 (~75.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~538 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.5 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.4, 29mm (standard), 1/3", 1.12µm, PDAF, Laser AF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2.1 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Dolby sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | 24-bit/192kHz audio Dolby sound Active noise cancellation with dedicated mic |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort), USB Host |
| Radio | Stereo FM radio, RDS - D855 model only |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Qi wireless charging (optional) |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Metallic Black, Silk White, Shine Gold, Moon Violet, Burgundy Red, Blue Steel |
| Models | D855, D850, D851, VS985 4G, D852, LGLS990, F400K |
| Price | About 328 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G3 released?
The LG G3 was announced 2014, May.
What is the LG G3's display size?
The LG G3 has a 5.5 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the LG G3 have?
The LG G3 is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the LG G3 have?
The LG G3 is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the LG G3 have?
The LG G3 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG G3 battery capacity?
The LG G3 has a 3000 mAh battery.
Does the LG G3 support 5G?
No, the LG G3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG G3 run?
The LG G3 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the LG G3?
AppsApk's editorial team rates the LG G3 at 3.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.